Obiekty religijne w Częstochowie

Gdy myśli się o Częstochowie, do głowy przychodzi przede wszystkim sanktuarium maryjne na Jasnej Górze. To właśnie do niego co roku podążają liczne pielgrzymki. Niemniej jednak, na wiernych czeka na miejscu wiele różnych budynków o charakterze sakralnym, zabytków aż po obiekty rozrywkowe. Tutejsza baza noclegowa stanowi znakomity punkt do wypadów po mieście i zwiedzania połączonego z modlitwą i kontemplacją.

Oprócz znanego klasztoru, goście znajdą tu mnóstwo wspaniałych świątyń. Podstawową atrakcję sanktuarium stanowi piękna średniowieczna bazylika, w której ozdobnym wnętrzu można oglądać niezwykle dekoracyjne freski, polichromie i stiuki. Bogato rzeźbiony ołtarz, przedstawiający wniebowzięcie Maryi Panny, wykonano w stylu barokowym. Wewnątrz świątyni znajduje się kilka kapliczek, z których ta najważniejsza mieści słynny obraz Madonny, uważany za cudowny. Przez wieki funkcjonowania klasztoru wierni przynieśli tu mnóstwo darów i wotów dziękczynnych, które zgromadzono w kościelnym skarbcu. Warto także przyjrzeć się Golgocie Jasnogórskiej, czyli cyklowi malowideł przedstawiających Drogę Krzyżową, które budzą w widzach silne emocje.

Podczas pobytu w Częstochowie należy także zahaczyć o ogromną bazylikę archikatedralną, wybudowaną na początku XX wieku. Obecnie ta neogotycka świątynia z trzema nawami stanowi siedzibę archidiecezji częstochowskiej.

Mało kto wie, że w tym niezwykłym mieście znajduje się jeszcze jedno sanktuarium, poświęcone postaci św. Antoniego z Padwy. Ten ciekawy kościół skończono budować dopiero w latach 50-ych ubiegłego wieku, ponieważ jego konstrukcję przerwała II wojna światowa.

Wśród wielu innych kościołów częstochowskich znajdziemy między innymi świątynię pod wezwaniem św. Barbary i Andrzeja, Przemienienia Pańskiego, Opatrzności Bożej, św. Jakuba, św. Zygmunta, Podwyższenia Krzyża Pańskiego, św. Rocha i Sebastiana oraz Nawrócenia św. Pawła.

Zwiedzenie wszystkich obiektów zajmie parę dni, więc przy braku czasu najlepiej wybrać do zwiedzania tylko te najciekawsze. Turystom, którzy spędzają tu letnie noclegi Częstochowa oferuje możliwość odwiedzenia licznych budowli sakralnych, poczynając od słynnego sanktuarium, poprzez szereg mniejszych kościołów, a kończąc na wielkiej archikatedrze. Warto urządzić sobie pielgrzymkę modlitewną po mieście, zaglądając chociaż na chwilkę do każdej ze świątyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *