Zwardoń i Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Gdy zbliża się zima, wielbiciele szaleństwa na stokach już przygotowują narty i deski snowboardowe, aby wraz z pierwszym opadem śniegu ruszyć na podbój polskich górek. Niewątpliwie nasz kraj obfituje w bardzo piękne miejsca, gdzie można swobodnie pojeździć na nartach bez obawy o domowy budżet. Gdzie jednak pojechać zimą, jeśli białe szaleństwo nie jest naszym ulubionym sportem? Baza noclegowa w górach niskich i tych wyższych jest na szczęście tak rozwinięta, że każdy znajdzie tuta coś dla siebie.

Z pewnością warto odwiedzić Zwardoń i okoliczny rezerwat. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, bo o nim mowa, obejmuje rozległe porośnięte gęstym lasem pasma górskie Beskidu Śląskiego, a w tym pasmo Czantorii oraz pasmo Baraniej Góry. Oba bardzo malownicze i piękne o każdej porze roku. Na terenie tego interesującego parku znajdują się między innymi źródła Białej i Czarnej Wisełki, dwóch bardzo potężnych potoków, które dają początek największej polskiej rzece, Wiśle. Z pewnością jest to nie lada gratka dla wielbicieli ciekawostek przyrodniczych.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego obejmuje także między innymi szereg bardzo ładnych i zadbanych rezerwatów przyrody, które wiele lat temu utworzono w okolicy Zwardonia, aby ochronić najlepiej zachowane fragmenty zbiorowisk roślinnych, a przede wszystkim zespoły leśne tak bardzo charakterystyczne dla całego Beskidu Śląskiego. Ponadto bardzo specyficzny klimat w okolicach zwardońskich przełęczy sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj nawet do końca wiosny albo i dłużej do końca kwietnia. Z pewnością jest to niesamowity wynik, unikalny w całej Europie. Choć Zwardoń jest stosunkowo młodą miejscowością, czas jego powstania nie jest w zasadzie dobrze znany historykom. Wiadomo natomiast, że od zawsze był jednym z ulubionych miejsc spędzania zimowego wypoczynku.

Zwardoń oferuje noclegi [więcej informacji w bazie Meteor] w bardzo różnych warunkach dostosowanych do najbardziej wybrednych gustów i guścików. Bez znaczenia jest zatem zasobność portfela, gdyż w tej miejscowości każdy może się poczuć dobrze. Warto pojechać do Zwardonia zarówno w ferie zimowe z rodziną, jak i na romantyczny letni lub wiosenny weekend we dwoje. To miejsce urzeka nie tylko świetną infrastrukturą turystyczną, ale również pięknymi krajobrazami i niesamowitą atmosferą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *